niedziela, 21 czerwca 2015

#156 "Legenda. Wybraniec."

Tytuł: Legenda. Wybraniec
Oryginalny tytuł: Prodigy
Seria: Legenda
Autor: Marie Lu
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Ilość stron: 366

Elektor Primo nie żyje. Władzę w Republice obejmuje jego syn, Anden. Day i June, którzy przyłączyli się do Patriotów, biorą udział w przygotowaniach do zamachu na życie młodego przywódcy. Jednak czy on naprawdę jest taki jak ojciec? Czy jedyna droga do zmian to naprawdę pozbawienie go życia? 


PO PIERWSZE: BOHATEROWIE
Zarówno główne postacie, jak i te drugoplanowe, zostały dobrze wykreowane. Jednak jest jedna kwestia, być może błaha, która mi się nie spodobała: wiek a zachowanie. Day i June to 15-latkowie, ale nic, co robią, nie pozwoliłoby mi myśleć, że nie są starsi. Wydaje mi się, że autorka "przyczepiła się" do panującej niedawno mody na bohaterów w wieku 15-17 lat i nie myślała o tym, że akcja, w której biorą udział, nijak nie pasuje do tak młodych ludzi. 
Jeśli zaś chodzi o pozostałe kwestie: bohaterowie są wyraziści i zróżnicowani. Tak naprawdę do samego końca lektury nie możemy być pewni, kto w końcu okaże się "tym dobrym" czy "tym złym".

PO DRUGIE: AKCJA
Często sequele okazują się być gorsze od części pierwszej. Ta książka wyłamała się ze schematu i dalej trzyma poziom. Dreszczyk emocji towarzyszy niemal od początku do końca. Wydarzenia są ciekawe, nie nudzą w połowie książki. Podobało mi się to, w jaki sposób kończyły się rozdziały - niemal za każdym razem akcja przerywana była w takim momencie, że trzeba było przeczytać przysłowiowy "jeszcze jeden rozdział", który po niedługim czasie stawał się połową książki. Dawno nie miałam takiej lektury w rękach, od której trzeba by mnie wołami odciągać, a jeszcze bym jej nie odłożyła na długo.

PO TRZECIE: STYL
Nie mam najmniejszego zastrzeżenia do języka autorki. Książkę czyta się przyjemnie, choć emocje budzi różne w różnych fragmentach. Wciąga niesamowicie - kilka rozdziałów i się przepada. Jest to pozycja obowiązkowa dla fanów antyutopii! Moja ocena: 9/10


9 komentarzy:

 1. Chętnie bym poznał tę historię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pierwszy tom, muszę go przeczytać. Baardzo gustuję w tego rodzaju powieściach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już od dawna myślę o przeczytaniu pierwszej części :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam dwie pierwsze części tej serii na półce, ale jakoś jeszcze nie zdołałam się za nie zabrać.

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta seria już baaaaaaardzo długo za mną chodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałem całą trylogię i co część to lepsza! Naprawdę :) Druga wywarła na mnie ogromne wrażenie i jak najbardziej mi się podobała. Trzecia również była boska, przeczytaj jak najszybciej :> Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba muszę zabrać za tę serię :) Tak się ładnie prezentuje, a i historia zachęcająco brzmi :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś nie jestem przekonana do tej pozycji, nie moje klimaty :) Pozdrawiam www.oczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz to motywacja. Słowa nie zawsze chcą płynąć tak, jakbym sobie tego życzyła, ale blokadę łatwiej przełamać wiedząc, że ktoś po drugiej stronie ekranu przeczyta tych kilka zdań.

Staram się odwiedzać blogi komentujących, jednak wybaczcie, jeśli zdarzy mi się nie zajrzeć do Was. Będę nadrabiać moje zaległości - nie krępujcie się zatem linkować do siebie :)