wtorek, 26 listopada 2013

Językowo... English Matters wydanie specjalne 8/2013

ENGLISH MATTERS WYDANIE SPECJALNE NR 8/2013


  Z tym numerem specjalnym zrobiono mi ogromną przysługę - to, co w nim się znajduje może mi się przydać do olimpiady z j. angielskiego, w której startuję. "Zwyczaje i tradycje Wielkiej Brytanii" - taki oto napis widnieje na pocztówce z okładki. A o czym to konkretnie możecie poczytać? 

  Na samym początku jest rozpiska wydarzeń na cały rok. Możecie poczytać o takim wydarzeniu, jakim jest "Pancake Day Race", "Swan Upping", "London Fashion Week", czy "Burning the Clocks". Oczywiście to nie wszystko w tym dziale, a jedynie nieliczne z wydarzeń. 
Znacie hymn brytyjski "God save the Queen"? W kolejnym dziale dowiecie się co nieco właśnie o nim, przeczytacie trochę ciekawostek i faktów. 
Wiele ludzi uważa, że najlepiej uczy się języków z piosenek. Tu mamy więc utwór "I will survive" Glorii Gaynor rozłożony na części pierwsze - przydatne zwroty znajdujące się w tekście, nieco gramatycznych zagadnień - to jest coś, co może się przydać!
Co wiecie o królewskiej etykiecie? Ja nie wiedziałam zbyt wiele, aż do przeczytania kolejnego artykułu, poświęconego właśnie temu zagadnieniu. Jest również mini-quiz powiązany z tym tematem. 
Uniwersytet Oxfordski... Marzenie wielu ludzi o dużych mózgach. Dzięki artykułowi poświęconemu tej uczelni możemy dowiedzieć się, jak to tam jest, zobaczyć przystań wielkogłowych od środka.
Jak wyobrażacie sobie Brytyjczyka? Dobrze wychowani gentlemani z parasolką? Jeśli tak, to przeczytajcie artykuł o tych, którzy wyłamywali się z tego stereotypu.
Nie mogło zabraknąć tekstu o mieście nad Tamizą - Londynie, a także o słynnym "Notting Hill Carnival", a także o lokalnych wydarzeniach sportowych

  Jak zwykle artykuły uzupełnione są słowniczkami, a niektóre teksty można odsłuchać na telefonie czy komputerze, w dodatku wszystko uzupełnione wieloma zdjęciami. Tematyka jest zróżnicowana, więc myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Polecam, zarówno ten numer, jak i wcześniejsze. 

_________________________________________________________________

Pamiętacie o rozdaniu, prawda? :) 
Klikać w baner w pasku bocznym - przekieruje Was na odpowiednią stronę.

5 komentarzy:

 1. Mi się bardzo podobają te czasopisma, zwłaszcza dział o sławnych ludziach.

  OdpowiedzUsuń
 2. No, no, wygląda miło (kocham angielski, chociaż nienawidzę brytyjskiej kuchni i herbaty - dziwne schorzenie...) :>
  Bukwa

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze, ale zapowiada się ciekawy numer:)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz to motywacja. Słowa nie zawsze chcą płynąć tak, jakbym sobie tego życzyła, ale blokadę łatwiej przełamać wiedząc, że ktoś po drugiej stronie ekranu przeczyta tych kilka zdań.

Staram się odwiedzać blogi komentujących, jednak wybaczcie, jeśli zdarzy mi się nie zajrzeć do Was. Będę nadrabiać moje zaległości - nie krępujcie się zatem linkować do siebie :)