piątek, 2 grudnia 2016

#198 "Wędrówka przez sen"

Miało być niedługo, a wyszło jak zawsze :) W końcu jednak zebrałam się, żeby podzielić się z Wami opinią na temat drugiej części trylogii pióra Josephine Angelini. 

Helena co noc schodzi w najbardziej nieprzyjemne otchłanie Hadesu. Jej misją jest pozbycie się Erynii, by przerwać zaklęte koło nienawiści. Jednak każde zejście w krainę zmarłych wiąże się z wycieńczeniem dziewczyny, która mogłaby nie podołać zadaniu, gdyby nie niespodziewany towarzysz niedoli, Orion. Nie zapomniała o Lucasie, jednak między Heleną a intrygującym (nie)znajomym rodzi się więź.

Cieszę się, że autorka zdecydowała się dodać nową postać, jaką jest Orion. Jego nie da się nie polubić, jest zdecydowanie mocną stroną w książce. Tak samo Lucas - męska część bohaterów jest bardzo dobrze wykreowana, zapadają w pamięć oraz są postaciami dość głębokimi. Przeciwieństwem jest Helena, która jest skupiona na sobie i swojej misji. Odniosłam wrażenie, że nie bardzo obchodzi ją cokolwiek poza tym, co czuje ona sama. 

Akcja jest zdecydowanie słabsza niż w części pierwszej. Skupia się ona głównie na wędrówkach po Hadesie, co mogłoby być ciekawe, ale zostało przedstawione w bardzo monotonny sposób. Czekałam cierpliwie na jakąś akcję i coś tam w końcu otrzymałam, jednak wartka akcja stanowi może ćwierć książki. Liczyłam również na podobne (melo)dramatyczne sceny, których brak mocno mi doskwierał - jednak domyślam się, że wielu mogłoby poczytać to jako pozytywną zmianę. 
Niestety, podobnie jak "Spętani przez bogów", ta część również zawiera trochę nieścisłości i błędów. Dało się jednak to ignorować i (mimo wszystko) cieszyć się lekturą, z tego co pamiętam, nie były to elementy kluczowe dla akcji. 

Język wciąż jest irytująco prosty. Styl autorki trochę mnie irytował podczas lektury, jestem nim nieco zawiedziona... Ogólnie książkę mogę uznać za średniaczka. Nie zniechęciła mnie jednak do przeczytania kolejnej części. 

OCENA ★★★★★✰✰✰✰✰
Tytuł: Wędrówka przez sen
Oryginalny tytuł: Dreamless
Seria: Spętani przez bogów
Autor: Josephine Angelini
Wydawnictwo: Amber
367 stron

5 komentarzy:

 1. Ja właśnie skończyłam czytać ten tom i zabieram się za pisanie opinii, która pojawi się na blogu zapewne pod koniec miesiąca, gdyż mam kilka zaległych publikacji :). Książka mi się podobała, ale nie było szału :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Minęło już sporo czasu od kiedy sięgnęłam po pierwszy tom serii, ale pamiętam, że podobnie jak Ciebie i mnie pióro pani Angelini nie urzekło i nie skusiłam się nawet na drugi... I póki co nie mam zamiaru - tą serię chyba sobie daruję...

  Pozdrawiam,
  http://faaantasyworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie pierwszy tom przypadł do gustu, ale potem jakoś zapomniałam o tej serii, a po Twojej recenzji wcale nie mam ochoty do niej "wracać"

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam tej serii, ale na chwilę obecną nie jestem nią zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam, że ta seria kiedyś mocno mnie oczarowała :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz to motywacja. Słowa nie zawsze chcą płynąć tak, jakbym sobie tego życzyła, ale blokadę łatwiej przełamać wiedząc, że ktoś po drugiej stronie ekranu przeczyta tych kilka zdań.

Staram się odwiedzać blogi komentujących, jednak wybaczcie, jeśli zdarzy mi się nie zajrzeć do Was. Będę nadrabiać moje zaległości - nie krępujcie się zatem linkować do siebie :)